Iveco Daily Maxi – idealne auto dostawcze ?

Iveco Daily to synonim solidnego, wręcz niezniszczalnego pojazdu dostawczego.

Dla wielu kierowców Iveco Daily to jedyny pojazd, który zasługuje na miano prawdziwego auta dostawczego. Karoseria, silnik i zawieszenie osadzono na trwałej ramie, co do dzisiaj jest znakiem rozpoznawczym tego włoskiego samochodu użytkowego

Oznaczenie modelu w Iveco Daily III znajduje się na lewym błotniku, no chyba, że auto ma lub miało kierownicę po prawej stronie. Wtedy emblemat umieszczony jest na prawym błotniku.
Oznaczenie modelu w Iveco Daily III znajduje się na lewym błotniku.

Auto nosi oznaczenie 35S11, co według nomenklatury stosowanej przez włoską markę oznacza, iż jest to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (dwie pierwsze cyfry).

Litera „S” mówi z kolei o pojedynczych kołach na tylnej osi („C” w przypadku bliźniaczych kół), natomiast ostatnie dwie cyfry to w zaokrągleniu moc zastosowanego silnika. W przypadku żółtego Iveco Daily 35S11 pod maską osadzono turbodoładowaną jednostkę Diesla o mocy 106 KM.

Sporych rozmiarów kierownica oraz mocno rozbudowana deska rozdzielcza sprawiają, że w Daily można się poczuć niemal jak w ciężarówce i coś naprawdę jest na rzeczy. Zwłaszcza, że załączenie pierwszego oraz drugiego biegu wymaga użycia większej siły, co przywodzi na myśl jazdę starym Jelczem, czy Kamazem.

Legendarne możliwości ładunkowe Iveco Daily Maxi

Dostęp do ładowni ułatwia sporej wielkości stopień, chociaż zamontowane do lewej ścianki koło zapasowe może utrudniać załadunek.Dostęp do ładowni ułatwia sporej wielkości stopień.
                                                                      

Przedstawione na fotografiach żółte Iveco ma 1970 kilogramów masy własnej i oferuje 1530 kilogramów ładowności, jednak historia transportu w Polsce zna przypadki, kiedy „krokodylki” zatrzymywały Iveco 35C (z DMC do 3,5 tony i na „bliźniakach”), które z towarem ważyło… ponad 10 ton.

Sztywna rama nośna Iveco potrafi wiele znieść, ale trzeba pamiętać, że w samochodzie są też elementy zawieszenia, hamulce i opony, a o uszkodzenie powyższych elementów nietrudno przy regularnej jeździe mocno przeciążonym pojazdem.

Prezentowany na zdjęciach furgon posiada najmniejszy z dostępnych rozstawów osi, jednak dzięki powiększonemu zwisowi tylnemu i podwyższonej wysokości dachu przestrzeń ładunkowa oferuje 11 metrów sześciennych powierzchni.

Silnik 2.8 TD: oszczędny i niezawodny

Pod maską Iveco Daily pracuje 4-cylindrowy silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem o pojemności 2798 ccm. Dostępny był on w kilku konfiguracjach, w tym w turbodoładowanej odmianie 78kW/106 KM.

Silnik 2.8 o mocy 106 KM to godna polecenia konstrukcja. Jest niezawodna i zarazem oszczędnie obchodzi się z paliwem.
Silnik 2.8 o mocy 106 KM to godna polecenia konstrukcja. Jest niezawodna i zarazem oszczędnie obchodzi się z paliwem.

Jednostka ta generuje maksymalnie 250 Nm, które osiągane są przy 1 800 obr./min. Może silnik 2.8 nie jest najcichszy, ani nie gwarantuje porywających osiągów, ale zapewnia bezproblemową eksploatację. – Motor 2.8 to godna polecenia konstrukcja.